Radyoterapi yan etkileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Tedavinin 2. haftasından itibaren radyoterapi uygulanan alanda güneş kızarıklığına benzer hafif bir pembeleşme olur ve bu kızarıklık tedavi sonrasında tamamen düzelir. Ayrıca radyoterapi alanındaki ciltte gerginlik ve ağrı da olabilir ancak geçicidir. Radyoterapi sırasında cilt yan etkilerini azaltmak amacıyla doktorun önerdiği kremler kullanılır. Radyoterapi sırasında ılık su ve pH’ı cilt pH’ına yakın temizleyiciler kullanılarak banyo yapılmalıdır. Banyo köpüğü, duş jeli veya banyo yağları kullanılması önerilmez. Ayrıca banyo sırasında çok sert ovalama ve kese uygulaması da yapılmamalıdır. Radyoterapi süresince hamam ve sauna gibi ortamlara da girilmemesi gereklidir.

Radyoterapi sırasında yorgunluk ve halsizlik hissi de olabilir. Tedavinin ilk zamanlarında daha belirgin hissedilebilir ama zamanla düzelir. Yorgunluk veya halsizlik için herhangibir ek tedavi gerekmez. Hasta günlük aktivitesine devam ederse yorgunluk ve halsizlik hissi de daha az görülür.

Radyoterapi sonrasında görülebilecek geç yan etkiler arasında; radyasyon pnömonisi (zatürre) ve radyoterapiye bağlı kalp hasarı sayılabilir.

Radyasyon pnömonisi; radyoterapi’den yaklaşık 2 ay sonra görülebilir. Kuru öksürük, nefes darlığı ve hafif yükselmiş ateş olabilir. Genellikle hastalarda çok belirgin bir klinik oluşturmadan geçer ama bazı hastalarda tedavi gerekebilir. Radyoterapiye bağlı kalp hasarı; sol meme ya da göğüs duvarına radyoterapi uygulanan hastalarda uzun yıllar sonrasında kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık sonucu ortaya çıkabilir. Ancak oldukça düşük oranda görülür, düzenli takip sonucunda bir sorun oluşursa müdahale edilebilir.

Uzman Danışman Hekimimiz
+90 506 535 48 26