Hormon tedavisi alan hastalarda takip

Hormonal tedavi alan hastalarda ilaçların aralıksız ve düzenli kullanılması son derece önemlidir. İlaçlarla ilgili herhangi bir yan etki olması durumunda hekimden görüş alınması gerekir.

Hormonal tedavi alan meme kanserli hastalarda rahim kanseri gelişme sıklığının normal sağlıklı kadınlara göre bir miktar artış göstermesi nedeni ile yılda bir düzenli olarak jinekolojik muayene önerilir. Tedavi esnasında vajinal kanama olursa hekimle irtibata geçilmelidir.

Hormonal tedaviye bağlı kemik mineral yoğunluğunda azalma olabilir ve bu durum kemik erimesini tetikleyerek kemiklerde ağrı ve kırıklara yol açabilir. Özellikle menopoz sonrası hastalar hormonal tedavi alıyorsa tedavi başlangıcında ve takipte yıllık olarak DEXA ile kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılmalıdır. Hormonal tedavi alan hastalarda koruyucu amaçlı olarak kalsiyum ve D vitamin preparatları önerilmektedir.

Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivite son derece önemlidir. Düzenli egzersiz yapanlarda hem ilaca bağlı ağrı, halsizlik gibi yan etkilerin hem de kanser gelişim riskinin daha az olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Vücut kitle indeksi 18-25 arasında tutulmalıdır. Kişiye özel beslenme önerileri için diyetisyen görüşü istenmelidir.

Uzman Danışman Hekimimiz
+90 506 535 48 26