Ameliyata ve rekonstrüksiyona bağlı yan etkilerle nasıl baş edebilirsiniz

Meme kanseri cerrahilerini göz önüne aldığımızda; önceki bölümlerde dört farklı uygulama olduğunu belirtmiştik. Cerrahi sırasında ve sonrasında yaşanabilecek yan etkileri de cerrahi tipine göre belirlemek/tanımlamak doğru olacaktır.

Yan etkileri genel olarak erken ve geç dönem olarak ikiye ayırmak gerekmektedir.

 • Meme koruyucu cerrahide,
  • erken dönem sorunlar; kanama, seroma birikimi, enfeksiyon, abse ve kolda hareket zorluğu ve şişmedir. Erken dönem sorunlar lokal uygulamalar ile (drenaj, antibiyoterapi, vb) kontrol altına alınabilirler.
  • geç dönemde ortaya çıkan en önemli sorun tümörün ameliyat bölgesinde tekrarlamasıdır. Geç dönem sorun ortaya çıktığında sıklıkla; ikincil bir mastektomı ameliyatı söz konusu olacaktır.
 • Mastektomi ameliyatlarında,
  • erken dönem sorunlar mastektomi tipine göre değişir. “Total mastektomi”de erken dönem sorunlar; “meme koruyucu cerrahi” ile aynıdır. Meme cildinin ve/veya meme başının korunduğu mastektomilerde; erken dönem sorun; meme cildinde ve başında kanlanma problemi sonucu ortaya çıkan nekroz/doku kayıplarıdır. Bu tür bir sorun ortaya çıkarsa sıklıkla total mastektomi işlemi uygulanır.
  • geç dönemde istenmeyen yan etki; bölgesel tekrarlamadır ve tedavisi çoğu kez genişletilmiş mastektomi ve genişletilmiş koltuk altı lenf bezi cerrahisidir.
 • Sentinel-nöbetçi lenf bezi biyopsisi işleminde en önemli yan etki; metilen veya isosulfan mavisi kullanılan yöntemde allerjik reaksiyon gelişmesidir. Diğer bir sorun az sıklıkla da olsa kolda ortaya çıkan lenfödemdir. Allerjik reaksiyonları, önleyici tedbirler alarak engellemek münkündür. Kolda ortaya çıkan lenfödemin tedavisinde; egzersiz programları, kompresif tedaviler, akupunktur ve son olarak cerrahi drenaj işlemleri uygulanabilir.
 • Koltuk altı lenf bezi temizliği (aksiller diseksiyon) ameliyatlarında en önemli ve sık karşılaşılan yan etkiler; kol ödemi, hareket kısıtlılığı, sinir hasarlarıdır. Bu hasarlar çoğu kez geri dönüşü olmayan hasarlanmalardır. Tedavisi önleyici unsurları dikkate almak ve uygulamaktır.
 • Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı sonrası bir miktar ağrı, ödem, morluk ve duyarlılık oluşacaktır. Bu şikayetler genellikle birkaç hafta içerisinde gerilemektedir.
  • erken dönemde kanama, hematom ve enfeksiyon oluşabilecek komplikasyonlardır.
  • geç dönemde ise kemoterapi ve radyoterapiye bağlı gelişebilecek komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Elde edilen sonuç kişisel birçok faktöre bağlıdır. Bunlar; hastanın genel sağlık durumu, göğüs duvarı yapısı ve vücut şekli, radyasyon, kemoterapi, sigara içme, alkol ve ilaç kullanımı, cerrahi ekibin deneyimi, cerrahi yöntemin tipi ve protezin tipi ve boyutudur.

Video: Lenfödem nedir, nasıl tedavi edilir? Uzm. Dr. Arzu Sağtaş anlatıyor.

Video: Aksiller Web Sendromu nedir, nasıl tedavi edilir? Uzm. Dr. Arzu Sağtaş anlatıyor.

Uzman Danışman Hekimimiz
+90 506 535 48 26