Meme kanserinde radyoterapi nasıl uygulanır?

Meme kanserinde radyoterapi; haftada 5 gün, toplam 25 iş günü (5 hafta) sürer. Meme koruyucu cerrahi sonrasında uygulanıyorsa, ameliyat yatağına 5 gün daha ek tedavi verilir. Günlük tedavi süresi; 10-15 dakikadır, hasta tedaviden sonra günlük yaşamına devam edebilir

Radyoterapi; Lineer hızlandırıcı (LİNAK) cihazları vasıtasıyla uygulanır. Radyoterapi planlaması yapılabilmesi için hastaya tedavi pozisyonunda meme sabitleyicisi kullanılarak bilgisayarlı tomografi görüntüleri çekilir. Radyoterapi boyunca hastanın hergün aynı şekilde tedaviye alınabilmesi için hastanın en konforlu olduğu pozisyonda tomografi çekilmesi gerekir ve o nedenle meme sabitleyicisi kullanılır. Meme sabitleyicisi; baş yastığı, baş yükselticisi ve kol ve gövdenin oturtulduğu aparattan oluşur.

Bu bilgisayarlı tomografi görüntüsü üzerinde normal dokular ve ışınlanması istenilen dokular doktor tarafından işaretlenir. Doktorun çizdiği alan fizik mühendisleri tarafından doz hesabı yapılarak tedavi planı oluşturulur. Radyoterapi sırasında meme dokusu dışında akciğer ve kalp gibi organlar da etkilenebileceği için tedavi planının hassasiyetle yapılması önemlidir. Dikkatli bir planlamanın yanı sıra tedavinin verileceği radyoterapi cihazı da çok önemlidir. Çünkü radyoterapide amaç; tümörlü dokuda yüksek doz verirken etraftaki normal dokulara en az dozun gitmesini sağlamaktır. Günümüzde modern radyoterapi cihazları ve gelişmiş tedavi planlama sistemleri ile bunu sağlamak mümkündür.

Video: Meme kanserinde radyoterapi nasıl uygulanır? Doç. Dr. Vildan Kaya anlatıyor.

Uzman Danışman Hekimimiz
+90 506 535 48 26